Историята на храм “Св. Вмч. Димитър”

На Димитровден – 26 октомври 2022 г., се навършиха 140 години от освещаването на храм „Св. великомъченик Димитър Солунски“ в столичния квартал “Панчарево“.

Това е единственият православен храм в курортното селище край София, разположен в стария му център и има статут на паметник на културата от местно значение.

Строителството му е започнало преди Освобождението и е осветен през 1882 г. на храмовия му празник. Храмът е отворен за миряни всеки ден. Света Литургия се отслужва в неделните дни и на големите празници.

Не се знае дали в с. Главешово е имало църква. Вероятно да. Съселяните ни са се черкували и в манастира „Летни св. Николай“, и в крепостната църква „Св. Илия“. След превземане на крепостта и опожаряването на манастира те насочили през следващите два три века всичките си грижи към поддържане, изографисване и ползване на църквата „Св. Илия“. 

С пренасянето в Панчарево жителите на селото вероятно са си изградили и черква. Точно къде е била и какво е представлявала няма данни. Вероятно е била в близост или в самия двор на едновремешното гробище, което се е намирало на мястото на сегашния църковен двор.  Старите хора и досега си спомнят, че в дъното на двора, най-близо до реката, е имало някаква стара постройка, нещо като параклис. За това, че в селото е имало черква, говори фактът, че в Поменика към Кокалянския сборник има дарствен надпис и от свещеника на село Панчар на име Дойно, а турците са събирали през 1776 г. средства от село Панчар за заплащане на Заим заде Исмаил ага от охранителното подразделение чрез църквата на селото. Хората в селото са били вярващи православни християни. 

Сегашната църква в Панчарево е построена след Освобождението с помощта на местното население. Вероятно строителството й е започнало преди Освобождението от турско робство, но е било спряно и реализирано след 1878 г. Осветена е през 1882 г., или само четири години след Руско-турската освободителна война.

За съжаление не е запазена нито летописната книга, нито какъвто и да е документ, от който да се вижда кой е инициатор за строителството на църквата, с чии средства е строена, кога е започнало строителството й, по чий проект и кой я е строил. Случайно се намери една малка бележка, от която се вижда годината на освещаването на църквата, кой е измайсторил иконостаса и кой я е изографисал. В тази кратка бележка се казва, че това е Мойсо Стефанов, родом от село Битуше – Македония. От този род са известни двама майстори художници. Мойсо и неговия баща Стефан. Мойсо Стефанов е работил из частни къщи, като е правел художествени тавани. Със сигурност негови са иконостасите на черквата на село Долно Водно – Скопско и в църквата на Панчарево – Софийско. Той се е поминал в Панчарево, но не е известно къде е гробът му.